Saint George City of Debate VIII – Înscrierile se deschid în 1 noiembrie!

Ca în fiecare început de martie din ultimii 7 ani, lumea bună a dezbaterilor academice își va da întâlnire la Sfântu Gheorghe. Ultimele trei ediții au însemnat 3 recorduri de participare pentru România, ultima aducând aproape 100 de echipe și aproape 500 de participanți, elevi, studenți, profesori.
Competiția din 2014 va avea loc între 28 februarie-2 martie și va încerca să mențină standardele de organizare la un nivel înalt, echipa de organizare convocată fiind mai mare ca la edițiile anterioare și adusă din toate regiunile importante afiliate Asociației Române de Dezbateri, Oratorie și Retorică: directori de turneu Alexandru Gheorghe din București și Adrian Ghițe din Cluj, adjuncți vor fi Sorina Dumitru din Ploiești, Ioana Aciocoitei din Timișoara, David Moscovici din Ploiești, Bianca Dragomir din Sfântu Gheorghe. De tabulatorul competiției va fi responsabilă Ioana Stupariu din Cluj, iar responsabilul de etică și echitate va fi ieșeanul Liviu Gajora. În premieră pentru competiția din Sfântu Gheorghe, vor exista și două junioare în echipa de organizare: Cristina Badea din Ploiești și Simina Gheorghincă din Sfântu Gheorghe, ambele cîștăgătoare de trofee la ediția din 2012: Cristina, campioană pe echipe, iar Simina, titlul de cea mai bună vorbitoare a competiției.
Înscrierile vor fi deschise din luna noiembrie, dar până atunci vă puteți delecta cu programul competiției, care sperăm să fie pe placul participanților și să le transforme vizita la Sfântu Gheorghe într-o experiență memorabilă.
Sperăm să menținem obiectivul de 100 de echipe participante!

Este singura competiție desfășurată pe aceleași moțiuni, în două limbi – română și maghiară.

Păstrăm ediția specială Saint George Debate Corner, cu echipa de organizare și mai ales programele alternative de petrecere a timpului liber în prima zi – bowling, fotbal, tenis, ping-pong, squash, teatru etc.

Adăugăm mai multe workshopuri de pregătire în prima zi de turneu!

2 moțiuni pregătite pentru meciurile de calificare și finală, dar și moțiuni impromptu, atât în calificări, cât și în eliminatorii.

Vor exista două tipuri de calificări, cea clasică, pentru cele 8 sfertfinaliste care trec în eliminatorii și una dedicată “bobocilor”,  cele mai bine clasate 4 echipe de începători vor juca semifinale și finala într-un Saint George Junior.

Voluntariatul va fi asigurat prin Consiliul Elevilor Mihai Viteazul.

Vom adăuga la trofeele, premiile și medalii de până acum, încă un motiv în plus pentru a câștiga: cei mai buni 3 vorbitori ai competiției vor fi invitați fără plată la Masterclass Debate Pădureni 2014, iar membrii echipelor finaliste, atât la seniori, cât și la juniori, vor beneficia de 50% reducere a taxei de participare.

Vom mai avea noutăți la ediția de anul viitor, dar deocamdată ne face plăcere să vă vorbim despre înscrieri și pachetul standard pe care-l vor primi participanții.
Despre înscrieri
Taxa de participare conține: 2 nopți cazare, 6 mese (cină, vineri, pensiune completă, sâmbătă și mic dejun + prânz, duminică), 3 coffee break, diploma de participare individuală, kit inscripţionat – agendă, tricou, pix, ecuson, insignă, revistă cu program, harta oraşului Sfântu Gheorghe + invitaţie la karaoke party şi acces gratuit la alegere la fotbal, paintball, tenis, teatru…), plus câte un ”SG Debate Flow”, un material care sperăm să revoluționeze lumea dezbaterilor academice din România și nu numai…
 Vor fi 3 etape de înregistrare, pe un formular care va fi disponibil online, începând cu 1 noiembrie 2013:
1.      Early Booking – Între 1 nov.-31 dec. 2013, înregistrare  echipe / însoțitori și plata integrală a taxei la prețurile de anul trecut: 100 lei/cămin, 150 lei/hotel
2.      Standard Booking – 1 ian.-10 feb. 2014, înregistrare  echipe / însoțitori și plata integrală a taxei la prețurile de anul acesta: 130 lei/cămin, 190 lei/hotel
3.      Last Minute – 10 – 26 feb. 2014, înregistrare  echipe / însoțitori și plata integrală a taxei la prețurile de ultim moment: 150 lei/cămin, 220 lei/hotel
PROGRAM SAINT GEORGE CITY OF DEBATE VIII
27 feb. – 2 martie

JOI 27 februarie

17-18 Debate Corner, ediție specială „Dezbaterile Contează” (Pavilionul Central din Parcul Elisabeta)
VINERI 28 februarie
Sosire participanți și înscrieri (CNMV Sala Mare de Sport)
14-16 Simpozion „Dezbaterile Contează” (Centrul de Cultură Arcuș)
17-19.30 Workshop-uri debateri / arbitri (CNMV Amfiteatru, Sala de Festivități)
19.30-21 Cina (C.N.M.V. Cantina)
20-22 Programe gratuite la alegere cultural-sportive (muzee, spectacole, bowling, fotbal, squash, ping-pong, șah, board games etc.)
22 Welcome Party pentru arbitri (Bastion Restaurant, str. Oltului)

SÂMBĂTĂ 1 martie
8-9 Mic dejun (CNMV Sala Mare de Sport)
9.00 Anunț moțiune impromptu
9.00 Ședință Arbitraj
10.00 Runda I impromtu
11.30 Coffee break
12.00 Runda II prepared – moțiune I
13.30 Prânz (Cantinele C.N.M.V. / Mikes Kelemen)
15.00 Anunț moțiune impromptu
16.00 Runda III impromptu
17.30 Coffee break
18.00 Runda IV prepared moțiune II
19.00 Cina (CNMV Sala Mare de Sport)
22.00 Petrecere cu anunțare break arbitri, 8 echipe sfertfinaliste si 4 echipe semifinaliste de boboci (Backstage, vis-a-vis Magazin Sugas, sub Raiffeisen Bank)

DUMINICĂ 2 martie
8-9 Mic dejun (CNMV Sala Mare de Sport)
8.30 Anunt moțiune impromptu
9.30 Sferturi de finala / Semifinale boboci
11.00 Coffee break
11.30 Semifinale / Finala boboci – motiune II
13.00 Prânz (C.N.M.V. Cantina)
15.00 Finala si Festivitatea de premiere – motiune I (Sala Mare a Teatrului)

Programe la alegere pentru participanţii la
SAINT GEORGE CITY OF DEBATE VIII
(Programele sunt pentru seara de vineri 28 februarie, nu presupun costuri suplimentare pentru participanţi, dar sunt valabile gratuit doar în limita locurilor disponibile, pe principiul primul înscris, primul servit!)
1.      11.00 – 17.00 Expoziție istorie, Muzeul Național al Carpaților Răsăriteni – cu ghidaj, serii de max. 20 de persoane / oră
2.      11.00 – 19.00 Expoziţie de artă contemporană, Centrul Expoziţional
3.      20.00 – 21.30 Bowling – echipe de câte max. 6 persoane
4.      21.00 – 22.00 Squash – max. 4 persoane
5.      20.00 – 22.00 Fotbal teren sintetic – echipe de câte 6 pers., competiţie „învingătorul rămâne”, la 10 min sau 2 goluri diferenţă
6.      20.00 – 24.00 Ping-pong – Sala Mică de Sport din C.N.M.V.
7.      20.00 – 24.00 Șah și Board Games – C.N.M.V. Sala Mare de Sport

No comments yet.

Join the Conversation